Po odsunu německého obyvatelstva došlo k úpadku betlémářského řemesla. Výjimkou je však betlém v našem kostele, který se i přes odcizenou část figurek dochoval v celistvém stavu. Zvláštní zásluhu na tom dle pamětníků má pan Kiziwetter, který v poválečném období o betlém pečoval. Za posledního pokračovatele linie mimoňských uměleckých řezbářů lze považovat Ervína Regnermla, který se až do samého sklonku svého života snažil betlém udržovat. I po smrti pana Regnermla existuje stabilní tým „jesličkářů“, kteří se více či méně každý rok podílejí na stavbě i následném rozebírání.
Jaké konkrétní kroky pro zachování betléma v dobrém stavu nejen pro nás, ale i budoucí generace bude možné učinit, je otázkou následujících let. Některé jeho části se totiž pozvolna dostávají do fáze, kdy bude nezbytné provést jejich restaurování. Kromě toho ubývá počet dobrovolníků, kteří by každoročně betlém byli ochotni stavět.
Smutnou skutečností navíc je, že odchodem Ervína Regnermla na věčnost, lze konstatovat, že betlémářská tradice v Mimoni zanikla. A tak údržbu betléma bude v budoucnu nezbytné svěřit externistům, což však bude spjato s vynaložením nemalých finančních nákladů.
Jisté však je, že si betlém svou obnovu rozhodně zaslouží. Nejen, že za tímto výtvorem stojí práce a čas mnoha lidí, je také dokladem života a historie města. Navíc ho lze považovat za jediný (známý) celistvě dochovaný betlém zhotovený mimoňskou betlémářskou dílnou.
Pokud vám není osud betlému lhostejný, podpořte jej, prosíme finančním příspěvkem, či nabídněte své síly, schopnosti. Budeme rádi také za jakékoliv další fotografie mimoňských betlémů.
Děkujeme Vám!
Reportáž o mimoňském betlému: https://youtu.be/1S_2vRslX00